ПРЕДМЕТНА МОВНО-ЛІТЕРАТУРНА ДЕКАДА

25 квіт. 2024
Розпочинаємо навчальний тиждень з предметної декади. Сьогодні наші учні 5 - 9 класів поринули у світ УКРАЇНСЬКОЇ МОВИ - унікальної, милозвучної, незламної. Хлопці та дівчата створили і наповнили змістом постери "Українська мова: що я про неї знаю?" та "Мова об'єднує". Це було цікаво та пізнавально! Ви, мабуть, не знали, що:

1. Відповідно до даних Національної Академії Наук України, сучасна українська мова містить приблизно 256 тисяч слів.
2. Точно сказати, коли зародилася українська мова складно, але відомо, що вона однозначно виникла раніше за німецьку, турецьку тощо. За даними вченого Василя Кобилюха, українська сформувалася ще в Х-IV тисячоліттях до нашої ери й походить із санскриту.
3. Перші слова з української мови записані в 448 році нашої ери. Тоді візантійський історик Пріск Панікійський перебував на території сучасної України в таборі володаря Аттіли, який згодом розгромив Римську імперію, і записав слова «мед» і «страва».
4. На відміну від інших східнослов’янських мов, іменник в українській має 7 відмінків. Як ви зрозуміли, вирізняє нас кличний відмінок, який існує також в латині, грецькій і санскритській граматиках.
5. У «Короткому словнику синонімів української мови», де зібрано 4279 синонімічних рядів, найбільше синонімів має слово «бити» — аж 45!
6. Ви ніколи не замислювалися над тим, що в нашій мові є три форми майбутнього часу?! Цікавий матеріал, чи не так? Нумо згадувати разом — проста (піду), складна (йтиму) і складена (буду йти).
7. Однією з «родзинок» української є те, що вона багата на зменшувальні форми. Навіть слово «вороги» має зменшувально-пестливу форму, яку вжито в гімні України. Пам’ятаєте: «…згинуть наші вороженьки, як роса на сонці»?
8. Найуживанішою в українському алфавіті є літера «п». Саме з неї починається найбільша кількість слів. Натомість найменш уживана — «ф», її вживають переважно в запозичених словах.
9. Найдовше слово в українській мові складається з 30 літер! Спробуйте вимовити: «дихлордифенілтрихлорметилметан» (це хімікат для боротьби зі шкідниками).
10. У нашій мові є особливі слова — паліндроми. Це так звані «дзеркальні» фрази або слова: їх можна читати як зліва направо, так і справа наліво. Ось, приміром: «Я несу гусеня», або ж «ротатор».
Нам є чим пишатись!

Проводимо час на перерві з користю

Учні нашої школи долучилися до створення дерева мудрості "Мова для мене..."

Кожен зміг написати свої думки про мову.
А що для нас МОВА? Чи варто її берегти і примножувати?
Мово! Ти велична, незламна! Буйна, бурхлива, вражаєш своєю мелодійністю, маниш. І ми, немов легкі метелики, летимо до тебе, як на вогонь свічки, у твої палкі, гарячі обійми — слова... Бо спочатку було саме слово.

Учні 9 класу на уроці англійської мови здійснили мандрівку до Лондона. Переглянули визначні місця, побували на церемонії зміни варти Букінгемського палацу, зазирнули до Британсткого музею та музею Мадам Тюссо.

В межах декади мовно-літературної галузі бібліотекар Тетяна ПИХТІНА підготувала тематичну книжкову виставку "Розмовляй українською, чуєш?!".

Грамотна людина повинна глибоко і всебічно знати рідну мову. Вміти зрозуміло, лаконічно формулювати свої думки, ясно висловлювати почуття, писати без стилістичних та граматичних помилок, мати багатий словниковий запас, говорити красиво і переконливо.

У рамках мовно-літературної декади учні 7 - 11 класів написали загальношкільний диктант "Рідна мова".

Учні 6 класу на уроці англійської мови занурились в дивовижну атмосферу столиці Великобританії. І, навіть, спробували себе в ролі екскурсоводів.

Чи завжди ми знаходимо позитивні моменти в неприємних обставинах? Радіємо простим звичайним речам? Головна героїня роману Елеанор Портер "Полліанна" вчить шукати позитив навіть у безвихідній ситуації, підтримувати та дарувати радіть людям, які у відчаї. Учні 5 та 6 класу показали свої знання тексту та вміння знаходити вихід з різних ситуацій.

ПЕРЕГЛЯНЬТЕ ВІДЕО

Кінопоказ "Знайомимося із сучасним кінематографом"

Учні 10 та 11 класів ознайомилися з життєписом Сергія Жадана та переглянули фільм "Дике поле" за мотивами роману митця "Ворошиловград".